
На 8 юли Съветът на ЕС прие три правни акта, с което процедурата по приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. е формално завършена. Преминаването към единната европейска валута е не само стратегическа възможност за повишаване на конкурентоспособността, но и сериозно предизвикателство за всеки бизнес.
Целта на тази статия е да разгледаме основните задължения на българските компании, които произтичат от Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ), с акцент върху някои ключови аспекти, свързани с неговото прилагане.
Важни дати:
- Дата на Решението на Съвета на ЕС: 8 юли 2025 г.
- Начало на двойното обозначаване на цените на стоките и услугите: 8 август 2025 г. (1 месец след влизане в сила на Решението).
- Дата на въвеждане на еврото: 1 януари 2026 г.
- Период на двойно обращение на лева и еврото: 1 януари 2026 г. – 31 януари 2026 г.
- Край на двойното обозначаване на цените на стоките и услугите: 31 декември 2026 г. (12 месеца след въвеждане на еврото в страната).
Задължение за двойно обозначаване на цените на стоките и услугите
Задължението започва да се прилага един месец след влизане в сила на Решението и ще продължи до изтичането на 12 месеца от датата на въвеждане на еврото в България (31.12.2026 г. вкл.). След този момент цените ще бъдат обозначавани само в евро.
Цените в лева и евро трябва да бъдат в непосредствена близост, ясни, четливи, недвусмислени и лесно разбираеми, с еднакъв размер на шрифта, по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение. Двете цени следва да бъдат придружени от символа или съкращението на валутата (напр. лв./BGN и €/EUR). На практика това изискване обхваща всички места, където се представя цена на потребител – етикети, ценоразписи (менюта), онлайн магазини, каталози и всякакви рекламни материали.
Изискванe към касовите апарати и фискалните бонове
В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите, общата крайна сума на фискалния бон трябва да се показва и в лева, и в евро, заедно с официалния валутен курс.
От 1 януари 2026 г. фискалните устройства трябва да бъдат настроени да регистрират и отчитат (към НАП) всички плащания само в евро и центове.
Това означава, че Вашата система ще работи в евро (ще регистрира и отчита продажбите и данъците в евро), но ще има задължението да отразява на касовата бележка крайната цена в евро, нейната равностойност в лева и официалният валутен курс.
Превалутиране
В Закона за въвеждане на еврото са предвидени общи правила за превалутиране на стойности от лева в евро, както и правила за закръгляване.
Превалутирането се извършва, като стойността в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая, а именно – 1,95583 лева за едно евро.
След превалутирането, получената сума в евро се закръглява до втория знак след десетичната запетая на база третия знак по следния математически метод:
- Ако третият знак след запетаята е по-малък от 5, вторият знак остава непроменен.
- Ако третият знак е равен на или по-голям от 5 – вторият се увеличава с една единица.
Пример:
В случай на превалутиране на 1000 лева, сумата се разделя на 1,95583. Получената сума – 511,2918 се закръгля до втория знак въз основа на третия, т.е. получава се 511,29 евро, тъй като третият знак е по-малък от 5.
При превалутиране на 500 лева, сумата се разделя на 1,95583. Получената сума – 255,6459 се закръгля до втория знак въз основа на третия, т.е. получава се 255,65 евро, тъй като третият знак е равен на 5.
При превалутиране трудовите възнаграждения, обезщетенията, паричните и социалните помощи и пенсиите ще се закръгляват винаги нагоре до най-близкия евроцент, ако третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула.
Период на двойно обращение
В периода от 1 януари 2026 г. до 31 януари 2026 г. и двете валути ще бъдат законно платежно средство. Основното правило е, че търговците са длъжни да връщат ресто изцяло в евро, независимо дали плащането е направено в лева или в евро. Важно е да се отбележи, че смесено връщане на ресто (част в евро и част в лева) не е позволено.
Законът за въвеждане на еврото предвижда едно изключение – ако търговецът няма достатъчна моментна наличност в евро. В такъв случай той връща остатъка изцяло в левове. Търговците имат право да откажат да приемат повече от 50 броя монети в левове, вкл. стотинки, при една трансакция.
През едномесечния период на двойно обращение търговците не могат да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори.
Промени, свързани с вписванията в Търговския регистър
Сред най-съществените новости са въведените правила за превалутиране на капитала на търговските дружества от лев в евро. От 1 януари 2026 г. вписаният в търговския регистър размер на капитала на дружествата ще бъде превалутиран автоматично в евро.
Приети са изменения и на Търговския закон, които ще влязат в сила от датата на въвеждане на единната европейска валута – минималната стойност на една акция вече може да бъде минимум един евроцент. Минималният размер на капитала на дружеството с ограничена отговорност ще бъде 1 евро, а минималната стойност на капитала на акционерно дружество – 25 000 евро.
Дружествата следва да приведат своите устройствени актове (учредителни актове, дружествени договори, устави и др.) в съответствие с правилата за превалутиране в срок до 12 месеца от датата на въвеждане на еврото. Законът предвижда да се представят за обявяване в търговския регистър заверен от лицето или лицата/органа, представляващи дружеството, препис от устава/дружествения договор с отразени превалутираните размер на капитала и номинална стойност на акциите/дяловете.
Отразяване на промени в договорите
Един от най-често срещаните въпроси, е свързан с действието на съществуващите договори, сключени в лева, с клиенти, служители, партньори, доставчици и др. Трябва ли да предоговаряме?
Всички суми, съдържащи се в т.нар. „правни инструменти“ (договори, нормативни актове, съдебни решения, административни актове и др.), ще се считат автоматично за стойности в евро при прилагане на горепосочените правила за превалутиране и съответно за закръгляване. Превалутирането не засяга по никакъв начин действителността и валидността на вече сключените договори.
Законът за въвеждане на еврото е изграден върху принципа на приемственост на правните инструменти, именно за да се гарантира правна сигурност и плавен преход към единната европейска валута.
Нито една от страните по действащ договор няма право да го променя или прекратява едностранно, освен ако не е уговорено изрично.
Въпреки автоматичния преход, за да бъдат избегнати потенциални спорове, нашата препоръка е да осигурите необходимите правни изменения (допълнителни споразумения) в договорните отношения с Вашите клиенти и партньори, както и в дружествените си документи.
Екипът на „Вътев и партньори“ проучва всички аспекти на изискванията към търговците, приети със Закона за въвеждане на еврото в Република България. При въпроси и необходимост от съдействие във връзка с повдигнатите въпроси, свържете се с нас at. + 359 897 977 338 or through some of the other contact channels of Vatev & Partners Law Office.